ЗАГРОЗИ

Як показує історія, є багато прикладів, пов’язаних із хімічними, біологічними, радіологічними та ядерними (ХБРЯ) подіями не лише під час війни. Ці події можуть створити високий ризик для життя людей і потенційно спричинити велику кількість смертей і травм.

З недавньої історії можна виділити ядерну аварію на Фукусімі в 2011 році, використання нервово-паралітичної речовини «Новічок» у Солсбері, вибух на хімічному заводі на півночі Іспанії з поширенням токсичних промислових хімікатів (ТПХ) та багато прикладів біологічних подій. Результат такого масового заходу наочно видно в ситуації, що склалася з Covid-19.

Окрім ХБРЯ подій, спричинених аваріями, пов’язаними з людським фактором та природними катаклізмами, існують інші потенційні загрози, такі як атаки із застосуванням звичайної чи нетрадиційної зброї, які можуть створити вибухову хвилю високого тиску, а також осколки, тепло та електромагнітний імпульс.

Потенційна шкода від подій ХБРЯ:

  • Хімічні: отруєння або травми, спричинені бойовими хімічними речовинами, шкідливими промисловими чи побутовими хімікатами
  • Біологічні: захворювання, викликані інфекцією небезпечних бактерій, вірусів або токсинів
  • Радіаційні: захворювання, викликане впливом шкідливих радіоактивних матеріалів
  • Ядерні: небезпечні для життя наслідки для здоров’я, викликані впливом шкідливого випромінювання, впливу вибуху та тепла, створеного ядерним вибухом

Сховище і його роль

Бомосховище (укриття) — це споруда, призначена для захисту людей та обладнання від шкідливого впливу вибуху та інших видів загроз відповідно до цілей, для яких воно створено. Існують різні типи укриттів, і їх можна класифікувати відповідно до необхідного рівня захисту (класу), вимог до простору та конфігурації, кількості людей та тривалості перебування та інших параметрів.

Основні види захисних споруд, які можна зустріти сьогодні:

Найпростіше укриття – служить для захисту людей та обладнання від впливу вибуху та уламків, спричиненого боєприпасами або вибухами на небезпечних робочих місцях, таких як нафтопереробні заводи, нафтохімічні заводи чи інші потенційно небезпечні об’єкти, а також від наслідків землетрусу.

Сховище – зазвичай має захисні властивості найпростішого укриття з додаванням обладнання життєзабезпечення для захисту та перебування у разі ХБРЯ події та забруднення ззовні. Цей тип укриттів має бути герметичним для створення «чистої» зони без токсичних речовин всередині. ХБРЯ укриття обладнані системами подачі повітря для дихання та створення надлишкового тиску всередині. Надлишковий тиск служить бар’єром для запобігання потраплянню забрудненого повітря в укриття через невеликі отвори в стінах конструкції.

Протирадіаційне укриття – призначене для блокування випромінювання від ядерних опадів у разі ядерного вибуху. Багато таких укриттів було побудовано під час холодної війни для захисту людей у ​​разі ядерної війни.

Використання захисної споруди у мирний час

Захисні споруди найвищого класу, такі як урядові, військові або командно-диспетчерські пункти управління, повинні постійно бути готові до використання. Але якщо говорити про суспільні сховища цивільного захисту, ми можемо подивитися на успішний приклад таких укриттів в Україні, які використовуються в повсякденному житті. Оскільки основним питанням у багатьох країнах є бюджетування та утримання таких укриттів у мирний час, використання сховища в повсякденному житті створює значну економічну вигоду протягом життєвого циклу захисної споруди.

Приклади таких укриттів, які використовуються в мирний час:

Склади, станції метро, підземні паркінги, зони відпочинку, наприклад тренажерний або спортивний зал тощо.

На малюнку нижче підземна станція метро/сховище, тобто добре видно великі двері укриття, яке залишається відкритим у повсякденному використанні.

Маючи понад 10-річний досвід, ми є провідним постачальником та виробником рішень для захисту від вибухів, для фільтрації РХБЯ/ТПХ забруднень для сховищ цивільного захисту та для промислового використання. Наш широкий асортимент продукції визнаний у цивільному захисті, приватних або державних сховищах та на промислових об’єктах по всій Україні. ПРО захист пропонує професійні консультаційні, проектні та виробничі послуги на всіх етапах проекту.